wtorek, 29 maja 2012

IMPREZA

!WIELKA POWTÓRKA!
FRUGO NIGHT: OKO MIASTA


Już 7 CZERWCA (Boże Ciało)- kolejny dzień jest dniem wolnym od zajęć!
Dla przypomnienia, impreza z cyku FRUGO NIGHT odbyła się w Oku Miasta 17 września 2011.
Była to największa impreza muzyczna związana z marką FRUGO. 
Czy już pamiętacie ją?

Jeśli nie.. to w ramach przypomnienia, bawiło się na niej 1,5 TYSIĄCA osób!!!
Specjalnie dla Was jest przygotowana OGROMNA FRUGO POWTÓRKA!

A jakie atrakcje czekają na przybyłych?
Do wygrania koszulki i smycze Frugo!
MEGA SHOW- niespodzianka. Przyjdź i zaskocz się!
GOŚĆ specjalny! SLAVEE SADOVSKY- WICEMISTRZ POLSKI DJ's w MIXOWANIU W ROKU 2011!

START IMPREZY: 21:00
WLOT: do 22:00- 8zł
po 22:00 - 10zł
GDZIE: Oko Miasta, Katowice

NIE MOŻE CIEBIE TAM ZABRAKNĄĆ!

A tak bawimy się w OKU MIASTA! ZOBACZ!


wtorek, 8 maja 2012

Jamajskie rytmy

Dzisiaj troszeczkę w innym klimacie, a mianowicie mowa o muzyce Reggae.
Jest to styl powstały pod koniec lat 60. XX wieku w Kingston na Jamajce. Natomiast światowy rozgłos muzyka Reggae uzyskała w latach 70. XX wieku za sprawą twórczości Boba Marleya, choć wbrew powszechnemu mylnemu przekonaniu nie był on jedyny twórcą tego gatunku.
Reggae ukształtowało się w wyniku stopniowej ewolucji dwóch stylów:

  • muzyka ska- która charakteryzuje się szybkim tempem, akcentem perkusyjnym oraz wyrazistą linią basu,
  • rocksteady.
Charakterystyczny dla reggae schemat rytmiczny, łączy ze sobą wyrazistą linię basu i beat perkusyjny, co określa się mianem riddimu. Reggae jest szczególnie popularne w środowisku ruchu Rastafari.
Gatunkami pokrewnymi do reggae są: dancehall, dub i hip-hop.

Utwór czołowego twórcy reggae- Bob Marley- no woman, no cry.

W Polsce także mamy wielu twórców muzyki reggae np. Mesajah, Jamal, Kamil Bednarek, Raggafaya. Gatunek cieszy się taką popularnościa, że są organizowane festiwal poświęconej tej muzyce. Największą tego typu imprezą w Polsce jest organizowany w połowie sierpnia, trwający cztery dni Ostróda Reggae Festiwal. Oprócz tego, corocznie w listopadzie odbywa się we wrocławskiej Hali Stulecia największy w Europie halowy festiwal reggae/dancehall – One Love Sound Fest.

Przykład polskiego reggae- Mesajah-tak musi być.

czwartek, 3 maja 2012

Jazz

Jazz to gatunek, który przenosi nas do początku XX wieku. Powstał jako połączenie muzyki zachodnio-afrykańskiej i europejsko-afrykańskiej.
Jazz charakteryzuje się rytmem synkopowanym, a także dużą dowolnością interpretacyjną i aranżacyjną oraz tendencją do improwizacji. Miało to związek z faktem, iż pierwszymi twórcami tego gatunku byli przeważnie nieznający nut potomkowie niewolników.James Lincoln Collier wyróżnia trzy podstawowe atrybuty jazzu: swing, funkcję ekstatyczną i kod indywidualny.
Wczesna historia jazzu w Polsce to lata 20.  i 30. Pod koniec lat 30. pojawiła się w Polsce swingowa faza jazzu, reprezentowana przez Henryka Warsa, braci A. i H. Goldów,Jerzego Petersburskiego i Szymona Kataszk.


Wczesne utwory jazzowe, Louis Armstrong, trąbka

sobota, 28 kwietnia 2012

FUNK

Styl muzyczny, powstały w Ameryce w II połowie lat 60., mowa o funku. Wtedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues. W ten sposób stworzyli nowy rytmiczny i energetyczny gatunek wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.
W funk'u najbardziej koncentruje się na sekcji rytmicznej, pomniejszając ważność melodii i harmonii.

Podobnie jak afrykańska muzyka etniczna, funk zwykle ma rozbudowaną linię melodyczną z sekcją rytmiczną, na którą składa się gitara elektryczna, elektryczny bas, organy Hammonda oraz perkusja wybijająca pulsujące rytmy. Zespoły funkowe mają często sekcję smyczkową oraz dętą złożoną z kilku saksofonów, trąbek, a czasem także puzonu, dodającego rytmiczne akcenty. Powyższe elementy sprawiły, że wiele zespołów przybierało formę big bandu, charakteryzującego się dużą spontanicznością i żywiołowością w wykonywaniu muzyki.

Do najpopularniejszych twórców amerykańskiego funku należą: James Brown, Sly and the Family Stone oraz Prince.

James Brown w utworze I Feel Good

piątek, 13 kwietnia 2012

Dom wiedźmy?

Sezonowa moda czy nowy gatunek? To pytanie o witch house.


Powstał on na dwóch frontach: jako żart i twór wykreowany przez media. Gatunek narodził się w USA pod koniec pierwszej dekady XXI wieku (2008-2009). Wchodzi w skład szeroko pojętej muzyki elektronicznej. Zawiera w sobie elementy takiej muzyki jak: house, dark-wave, drone, ambient, dream pop, czy nawet shoegaze.

Początkowo projekty muzyki witch-house'owej miały mieć straszny charakter.Sporo reverbów, dziwnie przesterowane wokale, jakieś sample ze starych horrorów, filmów o tematyce religijnej itd. Z biegiem czasu gatunek nieco ewoluowałi i w tym momencie zaczyna już bardzo mocno zahaczać o pop, czy nawet rap.

ASAP Rocky- Wassup, przykład witch'house'u z elementami rapu.



Jeżeli ktoś szukał coś o 'domu wiedźmy' to pierwsze co mu się wyświetliło było nazwisko Travisa Egedy vel Pictureplane.To właśnie on zaserwował nam ten 'żart'. Mimo tego, najpopularniejszym zespołem muzyki witch house'owej jest Salem. W skład jego wchodzą: John Holland, Heather Marlatt i Jack Donoghue. A najsłynniejszym albumem jest 'King night' wydany w 2010 roku.

 
Mój ulubiony utwór- Salem- sick, klasyczny witch-house.

czwartek, 5 kwietnia 2012

Glitch

Dzisiaj zajmiemy się kolejnym gatunkiem muzyki elektronicznej jakim jest GLITCH. Często także kojarzony pod nazwą Clicks and Cuts, powstał w latach 90. wraz z upowszechnieniem się cyfrowej obróbki.


Do cech charakterystycznych należą:

  • użycie krótkich próbek dźwięku, tzw.samplów,
  • efekty wygenerowanych elektronicznie bądź powstałych jako zakłócenia fali dźwiękowej w miejsce tradycyjnych instrumentów.
Nagrania glitch są minimalistyczne, z silnie podkreślonym rytmem.
Ciekawostką jest fakt, że większość (choć nie wszyscy) kompozytorów tego gatunku tworzy muzykę za pomocą komputerowych programów obróbki dźwięku.
Do najpopularniejszych przedstawicieli tego gatunku są The Glitch mob, Skrillex i Oval.

The Glitch Mob- Beyond Monday, przykład glitchu

poniedziałek, 26 marca 2012

DnB?

Tajemniczy skrót DnB coraz częściej pojawia się na plakatach, gadżetach i ustach ludzi. Co on oznacza?



DnB to skrót od Drum and Bass, można też się spotkać z: Drum'n'Bass, drum&bass czy d&b. To jeden z gatunków muzyki elektronicznej. Swój początek bierze od gatunku jungle, breakbeat hardcore i funk. Powstał juz w latach 90. XX wieku jako taneczna muzyka jamajskich emigrantów w Wielkiej Brytanii.

Cechuje się: 


  • szybkim tempem, zwykle w granicach 160-180 uderzeń na minutę,
  • synkopowaną linią perkusyjną,
  • głębokim basem.

Drum'n'Bass w Polsce


Do najbardziej znanych w Polsce producentów drum and bass zalicza się duet CLS&Wax, produkujący muzykę w stylu liquid funk. Mają oni na sowim koncie utwory wydane między innymi w Hospital Records. Innym duetem, który odznaczył się na międzynarodowej scenie jest Sonic Saturation, który wydaje muzykę w netlabelu Strictly Digital. Ros i stworzony przez niego projekt Sabbia, kolaborują z muzykami jazzowymi, wokalistami i licznymi porducentami. 



niedziela, 25 marca 2012

A dzisiaj zapraszam na House!

House to gatunek muzyczny mający swe początki w muzyce disco lat 70., którą zaczęto grać w Stanach Zjednoczonych. Były to początki miksowania i zwiększenia się roli prezenterów. Gatunek disco zaczął przeżywać kryzys związany z coraz większą komercjalizacją i znudzeniem słuchaczy tymi samymi motywami. Przełomem były eksperymenty i innowacje wnoszone do gatunków takich jak underground disco, funk, soul. Pierwsze brzmienia zaczątków muzyki house można było usłyszeć w klubie Warehouse w Chicago.

Charakteryzuje się:
-tanecznym rytmem,
-śpiewanymi wstawkami,
-linią melodyczną opartą na brzmieniu klasycznych instrumentów (skrzypce, pianino, fortepian, gitara).

DJ Frankie Knuckles - ,,ojciec chrzestny muzyki house"

niedziela, 18 marca 2012

WYWIAD! z fanem muzyki House!


Z jednej strony pracownik Uniwersytetu Opolskiego,
z drugiej fan muzyki  i imprez.
Zapraszam na rozmowę z Piotrem Sokołowskim.




Agnieszka:  Od kiedy jesteś pracownikiem naszego uniwersytetu? Czym się tutaj zajmujesz?
Piotr: Jestem pracownikiem technicznym UO, a swoją pracę rozpocząłem dokładnie rok temu w Prima Aprilis.
A: Czym się interesujesz? Jakie jest Twoje hobby?
P: Interesuję się zarówno muzyką jak i pracą w naszej telewizji.
A: Jaką muzykę lubisz?
P: Oczywiście, że house. W każdej postaci! O Hausie informacje możesz znaleźć tutaj!
P: No, może nie do końca w każdej…
A: Jak zaczęła się Twoja przygoda z muzyką? Skąd wzięła się ta pasja?
P: Wszystko zaczęło się dosyć wcześnie, bo już w I gimnazjum.  W samorządzie wraz z bratem zajmowałem się organizacją dyskotek, mini playback show i innych imprez szkolnych. Wtedy jeszcze głównie od strony technicznej, a nie muzycznej. Nawet stworzyliśmy radio internetowe! Ale nie pamiętam jak się nazywało, a co dopiero ilu miało słuchaczy! Dopiero potem się zaczęło poważniej, kiedy wraz z kolegom z agencji koncertowej zaczęliśmy nagłaśniać, początkowo kabaretony np. Ani Mru Mru, potem koncerty piosenkarzy tj. Krzysztof Krawczyk.  Aż w końcu rozpocząłem pracę w różnych klubach, jako oświetleniowiec w opolskim klubie Protektor. Tam też pierwszy raz grałem dla szerszej publiki.
A: Kim się fascynowałeś u swoich początków?
P: Zawsze podpatrywałem dj Krisa. Już niestety nie zajmuje się graniem. Obecnie jest organizatoremSun Rise Festival
A: Jakbyś musiał wybrać między muzyką a telewizją i gdyby tego kompletnie nie dało się połączyć, co byś wybrał?
P: Aktualnie wybrałbym telewizję. Kiedyś, z trzy lata temu- muzykę. Mimo tego zawsze będę starał się obie pogodzić, bo i tu i tu potrzebna jest kreatywność. Na dzień dzisiejszy zajmuję się robieniem filmów z imprez. Promuję imprezy i kluby, ale przede wszystkim własną osobę.
A: Jaką imprezę polecasz czytelnikom?
P: Jednym z moich ulubionych miejsc jest Oława 9 we Wrocławiu. Polecam! A dlaczego? Sprawdźcie klikając tutaj!
A: A jaki kawałek zaproponujesz czytelnikom?
P: Zaproponuję kawałek, który towarzyszy mi  już od bardzo dawna. Nie jest to jakiś numer jeden na obecnej liście przebojów. Utwór, który gram zawsze na końcu każdej imprezy. Nawet na budziku go mam! Nazywa się Beautiful Things. Polecam! Klikając tutaj możesz go przesłuchać!
A: Dziękuję za rozmowę.
P: Nie ma sprawy J





niedziela, 26 lutego 2012

IMPREZA! UWAGA! IMPREZA!


To jedyna impreza, na której możesz spotkać takie gatunki jak:
Dubstep, electro, dutch-house, moombahton, drum'n'bass i wiele innych..!
Już za tydzień w piątek! Katowickie Oko!
Koniecznie musisz tam być!



CO:  MY name IS BASS! V
GDZIE: Katowice, Oko Miasta
( Rondo im. gen. J. Ziętka 1, 40-000 Katowice)
GODZINA:  24:00 -4:00
WLOT: Panie 3zł, Panowie 10zł
WSTĘP: od rocznika 1995


LINE UP:

21:00-22:30 Crunk'eM
22:30-23:30 Kofler/łąłąłą
23:30-00:30 NONE/3Unltd
00:30-01:30 PZG/ Depizgatorsky
01:30-2:30 K-Loud/łąłąłą
02:30-4:00 DAVO&IRON&MOONKEY BAD


A tak było na I edycji imprezy My name is bass! Sprawdź!

 

poniedziałek, 20 lutego 2012

Właściwie co to jest DUBSTEP?

Na koszulkach i czapkach. Na facebooku i plakatach. W ostatnich miesiącach staje się on w Polsce coraz bardziej popularny, chociaż powstał już pod koniec lat 90. w Wielkiej Brytanii. Zatem mitem jest powszechne myślenie, że istnieje góra 2 lata. Pierwszym gatunkiem muzyki elektronicznej, o którym wspomnę jest DUBSTEP. Do jego klasyki należą takie utowory jak np. Rusko-Jahova, TC-where's my money (Caspa rmx) i Skream-Make me.



Ma on swoje korzenie w:
  • UK garage-2step garage, gdzie dźwięk bębna basowego słychać w nieregularnych odstępach,
  • Rggae Dub-mocno przesiąknięty elementami dubowymi-ciężkie basy, przestrzenie i delaye (efekt opóźnienia).


Charakterystyczny nastrój tej muzyki tworzy kilka czynników. A oto one:
  • podstawę stanowi generowany elektronicznie subbass, który producenci przepuszczają zwykle przez filtr niskich częstotliwości,
  • tempo-utrzymane pomiędzy 135-145 uderzeń na minutę,
  • rytm-zwykle klasyczny 4/4 (ze stopą na 'raz' oraz werblem 'na trzy') lub halfstepem ( z werblem 'na dwa' i 'na cztery', a stopą pomiędzy 'trzy' a 'cztery').

A jak do tego się tańczy? Koniecznie zobacz na FILMIKU!
Dj Fresh- Louder (Flux Pavilion rmx)